Alegoria Polski - Powstanie NKN i Legionów 16 VIII 1914 (większa, z kółkiem)

cena wywoławcza
~35 EUR
Literatura
Dubrowska 10

Jedna z pierwszych odznak wydanych przez organizację charytatywną "Samarytanin Polski" nazywana "Alegorią Polski".

Odmiana z tarczą zwieńczoną koroną kazimierzowską. Tarcza z pionowym ryflowaniem, a na niej krzyż z falistymi ryflami poziomymi.

Na tym tle orzeł z rozpostartymi skrzydłami zrywa łańcuchy okowów. Poniżej słońce wschodzące nad skrzyżowanym sztandarem i mieczem. Po bokach rozmieszczona data utworzenia legionów i powołania NKN - 16.VII.1914. Jej pierwowzorem była gipsowa plakieta projektu Józefa Wilka.

Brąz patynowany.

Niesygnowana, wykonanie krakowskie.

Wymiary 24 x 34 mm.

Dobry stan zachowania.