Medal 1939 Matka Boska (Amrogowicza) / Orzeł ze swastyką

stan zachowania
2
cena wywoławcza
~233 EUR
~841 EUR

Ciekawy numizmat łączący okres II RP z czasami wojny.

Medal stworzony na podstawie projektu słynnych monet Amrogowicza z 1928, na których awers stanowił ukoronowany Orzeł, a rewers Matka Boska z Dzieciątkiem. Projektu słynnego niemieckiego medaliera Karla Goetza, który wykorzystał go ponownie w czasach II Wojny Światowej, do stworzenia propagandowego medalu dla III Rzeszy.

Na awersie umieścił on swastykę na Orle, a w napisach otokowych: "Cudowny obraz z Częstochowy" "nie naruszony pod niemiecką strażą".

Sygnowane KG (Karl Goetz).

Bardzo interesujące uzupełnienie kolekcji monet II RP.

Lekko nabłyszczona powierzchnia, bez wytarć, ale relief bez pełnej ostrości.

Srebro, średnica 36 mm, waga 19.97 g.

Literatura
Kienast 562