Zygmunt III Waza, Dukat Gdańsk 1596 - folgowa - b.rzadki

stan zachowania
3
cena wywoławcza
~3 504 EUR
~4 906 EUR

Mennica gdańska na przełomie XVI i XVII stulecia emitowała znaczne ilości monety złotej. Gdańsk, jako eksportowy gigant, najbogatsze miasto Rzeczpospolitej, już od czasów Zygmunta Starego mógł pozwolić sobie na zatrudnienie najlepszych artystów, medalierów. Od początku bowiem stawiano tam na produkcję uznanej w całej Europie monety dukatowej, której zapotrzebowanie ze względu na tętniący w mieście zagraniczny handel było bardzo duże.

Oto jedna z nich. Całkiem ładny, rzadki dukat gdański z początków panowania Zygmunta III.

Fala kilku lekkich ugięć. Lekkie przetarcia na ich grzbietach od strony awersu. Lustro mennicze zachowane w tle między literami i na dużej części powierzchni rewersu.

Odmiana z nowym, rzadszym typem portretu królewskiego, w zbroi folgowej nieozdobionej maszkaronem na naramienniku, wprowadzonym w tym roczniku. Z tytulaturą z zapisem imienia króla SIGIS zamiast SIG.

Bardzo rzadko spotykana w handlu. Oceniana przez autora Złota Dynastii Wazów na bardzo wysoki stopień rzadkości R7.

Złoto, średnica 21.3 mm, waga 3.41 g.

Literatura
Dutkowski 52 (R7), Kaleniecki 158 , Kopicki 7518 (R3), Tyszkiewicz 20 mk