Zygmunt III Waza, Dukat Gdańsk 1610 - inicjały FB - rzadki typ

stan zachowania
2
cena wywoławcza
~3 504 EUR
~4 380 EUR

Ponadprzeciętnie zachowany egzemplarz rocznika 1610.

Wybity przy wykorzystaniu stempla z poprawionym błędem (omyłkowa data 1606 poprawiona na stemplu na 1610).

Bardzo rzadki typ z inicjałami nieznanego medaliera (FB), u dołu kartusza z herbem miasta.

Dukat wybity pod zarządem Filipa Klüwera, z jego monogramem na rewersie. Utrzymany w stylu poprzednich emisji: z portretem w zbroi dekorowanej głową lwa i kryzą falistą. Z zapisem w tytulaturze odnoszącym do szwedzkiego tronu ("ET SV"  - "i [król] Szwecji"), zmienionym dopiero w tym roczniku, pomimo detronizacji Zygmunta III przez Riksdag 24 lipca 1599 roku.

Małe skaleczenie przed okiem króla. Niewielkie przetarcia portretu i delikatne gięcia. Na powierzchni zachowane w większości lustro mennicze, dużej świeżości, szczególnie między literami.

Piękna prezencja.

O rzadkości tej odmiany świadczy fakt, iż wystąpił on jedynie 2 razy na aukcjach światowych w latach 1945-2002 ("Złote monety polskie na aukcjach światowych").

Złoto, średnica 21.7 mm, waga 3.51 g.

Literatura
Dutkowski 84 (R6-R7), Kaleniecki 172, Kopicki 7524 (R3), Tyszkiewicz 16 mk