Zygmunt III Waza, Szóstak Malbork 1596 - DUŻA głowa - piękny

stan zachowania
2+/1-
cena wywoławcza
~584 EUR
~1 355 EUR
Literatura
Kurpiewski 1431 (R4)

Najrzadszy szóstak malborski. Rocznik 1596 z charakterystyczną, dużą głową króla.

Szóstaki malborskie z pierwszego roku ich bicia (1596), występują z dwoma typami portretu. Pierwszy, z portretem z małą głową króla, który można spotkać tylko na tym roczniku, to moneta często spotykana, popularna. Drugi rodzaj portretu, którego przedstawicielem jest ten egzemplarz, to charakterystyczny portret z dużą głową króla.

Pozycja bardzo rzadka, sporadycznie pojawiająca się w handlu. Odmiana, wobec której istnieje teoria, że była błędem rytownika. Duża głowa Zygmunta III to portret znany też z rocznika 1599. Jego wczesny typ, który z tym przedstawieniem króla, pojawia się w handlu częściej od roku 1596, a należy zauważyć, że emisje te dzielą 3 lata. Mógł on więc być błędem twórcy stempla, który źle nabił drugą cyfrę daty. Prawdopodobne jest również prostsze rozwiązanie, że po niewielkiej emisji w 1596, punca z dużą głową po prostu przeleżała do 1599, aż do wznowienia emisji malborskich szóstaków. Więcej na ten temat na łamach gndm.pl.

Polecamy.

Srebro, średnica 28 mm, waga 4.65 g.