KLIPA 10 złotych 1934 Strzelecki, Piłsudski

stan zachowania
NGC MS62
cena wywoławcza
~2 336 EUR
~3 738 EUR

Mennictwo II Rzeczpospolitej to okres jednych z najpiękniejszych monet w historii Polski. Zarówno wśród monet obiegowych, bić próbnych mennicy, jak i niewątpliwie efektownych emisje pamiątkowe. Jedną z nich jest właśnie ta klipa.

Drugi typ kwadratowych monet emitowanych w Warszawie. Pierwsze, z 1933 r., stanowiły jedynie odbitkę okrągłych stempli na czworobocznych krążkach. Dopiero od 1934 wykorzystano tę formę w pełni, wypełniając obszar poza okręgiem ornamentami.

Klipa 10 złotych z Józefem Piłsudskim i Orłem Strzeleckim, wybita w 20. rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kompanii Legionów. Projektu autorstwa rzeźbiarza Stanisława Ostrowskiego.

Nakład 300 sztuk.

Na końcówkach bocznych narożników widać lekkie ślady zbicia, a poza tym stan zachowania bez uwag. Piękne lustro i urokliwa patyna.

Jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych monet pamiątkowych okresu II RP. Ciesząca się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.

Srebro, wymiary: 47.5 x 47.5 mm.

Literatura
Parchimowicz P.159